Value Added identification number: NO819464332

Tagi: Kamil Stoch , Oslo , Piotr Żyła , Holmenkollen

Polski dzień na Holmenkollen. Piotr Żyła pierwszy, Kamil Stoch czwarty w Oslo
Mister icon

REDAKCJA NPORTAL.no - Oslo | Norwegia

Opublikowano: 2013-03-17 19:01:13 +0100

Piotr Żyła odniósł życiowy sukces, zajmując - ex aequo z Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem - pierwsze miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. Trzeci był Słoweniec Robert Kranjec, a tuż za podium uplasował się Kamil Stoch.

Żyła po próbach na 135,5 i 133,5 m uzyskał notę 270,1 pkt. Identyczną miał Schlierenzauer. 23-letni Austriak, który już wcześniej zapewnił sobie Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ, był czwarty po pierwszej serii, ale w finale osiągnął największą odległość - 135 m i mógł się cieszyć z 49. zwycięstwa w karierze.

26-letni Polak po raz pierwszy stanął na podium pucharowych zawodów i od razu na najwyższym stopniu.

Wcześniej jego najlepsze osiągnięcia to trzykrotnie szóste miejsce (wszystkie w tym sezonie).

Stoch, który na półmetku był drugi, zakończył rywalizację na czwartej pozycji.

Nie powiódł się manewr z obniżeniem rozbiegu o dwie belki. W finale zwycięzca dwóch poprzednich konkursów PŚ uzyskał ledwie 121 m.

W klasyfikacji generalnej cyklu wciąż jest trzeci, ale zbliżył się do Norwega Andersa Bardala - siódmego w Oslo - na 71 pkt.

Żyła jest 19., a dwie pozycje wyżej Maciej Kot, sklasyfikowany w niedzielę na 11. miejscu.

Dawid Kubacki zajął na obiekcie w Holmenkollen 20. lokatę, a Krzysztof Miętus - jedyny z biało-czerwonych, który nie awansował do finałowej.